Лелее! Толкова много искам фотосесия, а толкова много ме притеснява, че не умея да позирам…
Спокойно! Всичко е под контрол.
Най-редовно ми се случва, когато на някой му предстои заснемане на фотосесия, човекът да ми сподели как никога не се е снимал, че не бил фотогеничен, или че няма никаква представа как да застане за снимка. Или да желае да обсъдим до най-малкият детайл как да бъде облечен, гримиран, какви бижута да носи. Затова тази статия е предназначена да успокои ненужното напрежение покрай това така хубаво преживяване и просто да му се насладим. 🙂
Преди фотосесията:
Първото нещо, за което да помислим, е мястото. Ако фотосесията ще бъде в студио, вече е ясно. Ако ще бъде другаде, добре е да се обсъди заедно с фотографа, защото той би могъл да Ви помогне с избора на подходяща дестинация, ако вече имате някаква визия в какъв дух да бъдат снимките. Дали ще е в парк с цъфнали храсти, в къща в старинен стил, или бихте се разходили до някой красив водопад, а защо не на покрива на някой блок!? Бъдете смели, развихрете въображението и не подценявайте различните места. Добри снимки се получават много често там, където на пръв поглед не очакваме.
Ами дрехите? Тук започваме с цялостната концепция. Слънчева, пролетна фотосесия ли ще бъде? Зимна и игрива или зимна, но с дъха на Ледената кралица? Семейна? Снимки с любимия човек? Може би искате да покажете по-момичешко излъчване или на пораснала жена? Подгответе се с това и резултатите ще Ви допаднат още повече.
Също, важно е да знаем какъв цветови тип сме, съответно какви цветове ни отиват на нас самите. В този линк са описани цветовите типове хора и какви нюанси им отиват. В него можете да определите и себе си. Междувременно, обсъдете с фотографа също какви нюанси биха подхождали на самото място за снимки, което сте избрали, възможно е това да се окаже от голямо значение.
Помислете и в какъв тип дрехи изглеждате по-добре, отколкото в други. Например разкроените, дълги панталоните с високи талии, създават илюзия за повече височина. По-дългите блузи винаги смаляват човек, докато по-късите показват реалната височина. Рокля с по-широки и дълги ръкави би била идеална за прикриване на недостатъци по ръцете например, но за сметка на това да допълним с елегантно колие върху открита шия или аксесоар в косата, което вече привлича погледа към лицето.
Но НАЙ-ВАЖНОТО – не слагайте дрехи с шарки по тях. Колкото по-изчистена е визията Ви, толкова повече вниманието на снимките ще пада върху вас самите, а не върху тениската, щампирана на Мики Маус-чета. Същото важи и за аксесоарите, освен ако няма конкретна идея защо те да бъдат едри и забележими, разбира се.
По време на фотосесията
Олее, започнахме ли? Ами сега какво да правя, как да застана?
Защо, когато Ви се развали колата, я карате на сервиз, без да се притеснявате пред монтьора, че не знаете как сами да си я оправите? Ами, защото не е ваша работа да знаете как се оправят коли. По същият начин няма как да очаквате от себе си да бъдете професионални модели. В крайна сметка да си модел също е професия, за която се учи години, нали така? 🙂 За сметка на това, затова фотографът е там, за да Ви напътства. А Вие просто трябва да му се доверите.
Все пак, когато ентусиазмът е голям, може да потърсите предварително пози в интернет, за да се подготвите. Друго, което наистина памага, е просто да застанем пред огледалото, да се раздвижим пред него и да видим в какви пози и от кои ъгли изглеждаме най-добре. Правете различни физиономии, усмивки, погледи, движете ръцете си, пръстите, главата. В един момент ще успеете да видите кое Ви отива.
Да снимаме! 🙂